Grupa Summoning (Przyzywanie) została założona w roku 1993 przez Silenius'a (Michael Gregor), Protector'a (Richard Lederer) i Trifixion'a (Alexander Trondl), którzy spotkali się w pubie, gdzie zwykli pić. Przed aktywną działalnością w Summoning, Protector grał na perkusji w staro szkolnej, trash-metalowej grupie "Marlignom". Grupa prawie zdołała podpisać kontrakt z Peaceville, lecz w miedzyczasie się rozpadła. Pierwszym doświadczeniem muzycznym Protectora było założenie grupy rockowej (miał wtedy 15 lat) i czteroletnia nauka gry na perkusji w szkole muzycznej. Silenius natomiast zaczynał w grupie grającej Doom Metal "Shadow vale" (miał 16 lat). Uczył się też przez kilka lat gry na instrumentach klawiszowych. Przed założeniem Summoning, Silenius działał z Pazuzu (Ray Wells) w grupie Cromm (nagrali kilka taśm demo, które brzmiały jak Abruptum, ale nie wykrzesali nic poza tym). Trifixion grał w Pervertum.
Jako Summoning nagrali 2 dema (Upon the Viking's stallion" i "Anno Morti Domini"), taśmę promującą album Minas Morgul i jedną, lub dwie taśmy - próbki razem z Pazuzu i Cromm. Prawie wszystkie utwory z demówek nigdy nie zostały przedstawione szerokiej publiczności, lub trafiły na CD w zupełnie zmienionej formie.
Prezentacje sprzedawały się całkiem dobrze w sklepie "Why not" w Wiedniu. Nie długo potem Silenius podpisał kontrakt z T. T. (Thomas Tannenberger), który przeprowadził wywiad z Summoning dla lokalnego magazynu TAUB (to był pierwszy wywiad udzielony przez Summoning). Po długiej rozmowie T. T. oświdczył, że chciałby założyć swoją kapelę i wręczył Sileniusowi kasetę z nagranymi riffami. Tak powstał Abigor. Zawarli umowę i Silenius nagrał wszystkie partie wokalne dla Abigor'u (poza demówkami) jako stały członek grupy. Kiedy nagrali pierwszy album Abigor'u ("Verw Ýstung") dla młodej wytwórni Napalm, Silenius poznał Max'a z rzeczonej firmy. Podpisał umowę na wydanie płyty Summoning i wkrótce grupa Wezwanie zadebiutowała albumem "Lugburz". W tym czasie w skład formacji wchodzili:
Silenius - wokale, klawisze, gitara basowa
Protector - klawisze, gitara
Trifixion - perkusja
Do tego udzielił się także Pazuzu (trochę tekstów i wsparcie wokalne).
Rok 1995 okazał się bardzo twórczym dla naszych artystów. Zaangażowali się oni w taki projekty, jak: Summoning "Lugburz", "Minas Morgul"; Pazuzu "And all was silent"; Grabesmond - demo; Die Verbannten Kinder Evas "Die Verbannten Kinder Evas" ; Abigor "Nachthymnen"; Ice Ages "Strike the Ground"; Weltenbrand "Das Nachtvolk"; Sanguis et Cinis "Schicksal".
Po nagraniu Lugburz wykopano z grupy Trifixion'a, który okazał się komercyjnym dupkiem. Chłopcy nie chcieli angażować innego perkusisty, wiec zastąpili jego posadę średniowieczyni, bombastycznymi (!) dźwiekami generowanymi na keyboardach. Rezultat takich poczynań słychać już na Minas Morgul. Tak więc grupę tworzyli wtedy: Protector - wokale, gitara, klawisze i programowanie bębnów :) oraz Silenius - wokale, klawisze, bas
Album Lugburz przedstawia sobą surowy Black Metal, w stylu Abigor. To było ich pierwsze podejście, "chrzest ognia", który totalnie różnił się od całej reszty twórczości grupy. Minas Morgul natomiast to swoisty wyznacznik dalszych poczynań muzyków. Album otworzył nowe perpektywy przed Sileniusem i Protectorem, jak również w całej muzyce BM. Kawałki z tej płyty są całkowicie inspirowane twórczością Tolkiena (jak cały późniejszy dorobek) i, krótko mówiąc, są po prostu olśniewającym epic/ ambient metalem. Minas Morgul zawierał dużo materiałów z poprzednich demonstracji (oczywiście odpowiednio zaaranżowanych i przerobionych).
Kolejny wielki album - "Dol Guldur" ujrzał światło dzienne w roku 1996. To właśnie on uczynił z Summoning słynną w szerokim świecie grupę black-metalową, o czym świdczyć może chociażby 11 000 sprzedanych egzemplarzy. Dol Guldur kontynuował muzyczne poszukiwania zapoczątkowane w Minas Morgul, przejmując styl muzyki i wokalu. Na Dol Guldur słychać także wpływy z ubocznego projektu Protectora - Ice Ages (Dark/ Epic Black Metal).
Poza Summoning nasi bohaterowie pracowali także w: Sanguis et Cinis "Schiksal"; Pazuzu "Awaken the dragon"; Abigor "Opus IV". W tym samym roku Silenius stworzył kilka utworów do mrocznego i klimatycznego projektu o nazwie Mirkwood.
Kilka utworów nagranych podczas sesji towarzyszącej wydawaniu Dol Guldur zaostało zebranych i wydanych na MCD "Nightshade Forests" w 1997 roku. Znalazła się tam tylko jedna nowa piosenka - "Habbanan beneath the stars".
Po tym mini albumie Summoning zawiesiło działalność do roku 1999...
W międzyczasie Silenius i Protector udzielali się w innych projektach ("Die Verbannten Kinder Eva's", "Whispers in the shadow")
Po długiej nieobecności Summoning eksplodowało z nowym albumem Stronghold w maju 1999, zmuszając wszystkich do przetarcia oczu i nastawienia uszu. Płytę nagrano w "Nachtschatten studio" (rdzenne studio Protector'a), a nad całą produkcją i procesem nagraniowym członkowie grupy czuwali osobiście.
Ta płyta z pewnością przetarła nowe szlaki muzykom i wskazała kieruki rozwoju grupy. Na nowym albumie gościnnie wystąpiła Tania z wokalem w utworze "Where hope and daylight die". Po tym wydarzeniu Silenius rozstał sie z Abigorem, narzekając na brak zmian i rozpoczął prace nad industrialnym projektem Kreuzweg Ost. Protector natomiast opuścił "Whispers in the shadows" i nagrał nowy album "In Darkness let me dwell" z Die Verbannten Kinder Eva's.
Na jakiś czas Summoning umilkło. Żadnych newsów, zapowiedzi, czy jakichkolwiek informacji o pracy zespołu. Bluźniercy i obrazoburcy twierdzili już, że to koniec kolejnego austriackiego bandu, gdy nagle jesienią 2001 w sieci zakotłowało się od informacji. Ktoś coś wiedział i powiedział, że na dniach możemy się spodziewać całkiem nowego materiału od naszych ulubieńców. Nowy album nosił nazwę "Let Mortal Heroes Sing Your Fame" i dnia 5 listopada 2001 miał oficjalną premierę. Przed premierą można było znaleźć w sieci przedpremierowy kawałek utworu "Farewell" z tej płyty.
Marzec 2003 przyniósł łakomym fanom prezent w postaci drugiego już minidysku Summoning. Płytka nazwana "Lost Tales" zawierała dwa niepublikowane do tej pory nagrania. Pierwsze z nich - Arcenstone jest pozostałością po zawieszonym projekcie Sileniusa "Mirkwood", natomiast drugie, zatytułowane "Saruman" pochodzi z sesji nagraniowej do płyty Dol Guldur. Obie piosenki zostały wzięte bezpośrednio z kaset, bez remasteringu i poprawek. Nie dodano też wokalu i gitar, aby ukazać fanom jak kształtują się piosenki Summoning na samym początku swojego istnienia.
W tym roku wyszedł album "Oath Bound" o bardzo melodyjnym i monumentalnym brzmieniu. Szczególnie godnym polecenia utworem jest Might And Glory. Jest nasycony patosem i mocą. Teksty związane są z prozą Tolkiena, jak w innych albumach. W utworze Mirdautas Vras można usłyszeć długi poemat w języku Mordoru. Polecam!